Loading

Проектът за производство на електрически автобуси в Брезник няма да се реализира

Това бе потвърдено пред „Капитла Daily“ от фирмата, която трябваше да ги произвежда „Булминерал“.

Китайският BYD и българската фирма трябваше да създадат смесено предприятие с по 50% участие. Самият завод щеше да бъде разположен в съществуващата производствена база на “Булминерал” в Брезник. Макар че никоя от страните не се ангажира с конкретни срокове, обявено беше, че заводът ще има месечен капацитет за производство на 40 до 60 автобуса. Спомената беше дори възможността в даден момент “Авто груп моторс” да бъде качено за търговия на Българската фондова борса. Китайската компания планираше да изгради и технопарк, като инвестицията в двата проекта се оценяваше на 135 млн. евро.

Преди няколко месеца обаче стана ясно, че изграждането на завода край Брезник върви към провал. Още тогава източници от бизнес средите казаха, че “Булминерал” е водила предварителни преговори с български компании за производство на оборудване за завода, но до подписване на договор така и не се е стигнало.

Шансовете в Брезник да започне производство на електробуси вече на практика са нулеви. На панаира Busworld в Белгия преди две седмици управляващият директор на BYD Europe Ишбранд Ху е обявил, че китайската компания планира да изгради завод за сглобяване на автобуси в Европа заради големия успех на тестовите програми в редица страни. Това обаче, което Ху не е споменал, е България като избрана локация. Според официалното съобщение на сайта на BYD все още не е взето решение къде да бъде разположен заводът, като се обмислят няколко страни, които са близо до пазарите на компанията и имат квалифицирана работна ръка. Още преди няколко седмици “Капитал Daily” изпрати въпроси до европейския офис на BYD, но оттам не отговориха.

 Проектът на BYD в Брезник няма да се реализира, потвърди управителят на “Булминерал” Александър Усачов за “Капитал Daily”. По думите му българската фирма в момента работи по друг проект с френски и италиански компании, в който на по-късен етап би могла да се включи и BYD. Той обаче отказа подробности засега.

 Интерес към китайските електробуси обаче не липсва – те вече изцяло са заменили автобусите на холандския остров Ширмоникох, поръчка за 35 бройки има и за летище “Шипхол” в Амстердам. Тестове досега са били проведени в десетина града в няколко страни. “Необходими са ни около 100 продажби в Европа, за да се оправдае инвестицията, но този ден наистина наближава”, е посочил Ху.

 

 

източник:mirogled.com