Днес е Арахангелов ден
АРХАНГЕЛОВДЕН, Арангеловден, Рангеловден, Св. Рангел душевадник - празник в чест на Архангел Михаил. Светецът се почита като вожд на небесните сили и борец против духовете на тъмнината. Затова в иконографията е изобразяван с копие в ръка, тъпчещ дявола. Архистратег е на цялото небесно воинство от ангели, предводител в битката срещу силите на злото. Седемте ангели пазители на човешкия род, които неизменно стоят пред Божия престол са - Архангел Михаил, който представя божието слово, архангел Гавраил е носител на Божиите тайни, Рафаил - лечител на недъзите, Уриил - просветител на душите, Салатиил е молител и застъпник пред Бога, Иехудиил е прославящ Господа, а Варахиил е подател на Божиите благословения.. Като вожд на небесните сили, св. Архангел Михаил е покровител и на земните стратези полицаите.
Според стародавна притча, когато бог поделял света, на св. Рангел се паднали душите на мъртвите. От това поверие се изградило вярването, че в предсмъртния час на човека светията идва и взема душата му. В традиционните представи на българина св. Архангел Михаил е божият пратеник, който прекъсва земния път на всеки човек; ангелът, който "вади душите на умиращите с нож или сабя". В чест на светеца се коли курбан и се приготвят рангелови хлябове.
Съботата преди празника се прави Рангеловската задушница, която се смята за една от най-големите през годината. Прави се помен за покойниците с варено жито, пита, вино. След Първата световна война тази задушница е наречена "войнишка", защото войните, които води България (Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна), започват в навечерието на месец ноември. Затова на тази задушница се поменуват и загиналите за родината воини.
Именници: Ангел, Ангелина, Михаил, Гавраил, Радка, Райна, Огнян, Пламен, Емил, Емилия.
Традиционна трапеза: обреден хляб, овче месо, червено вино, жито.
Около Архангеловден са Вълчите празници, които се тачат за предпазване на хората и стоката им от вълци. Те са три, пет, седем или девет дни. Смята се, че тогава вълците бесуват (разгонват се). През периода жените не предат, не тъкат и не плетат, за да не пипат вълна. Много строго се следи да не се крои и шие дреха на мъж. Не се работи с остри предмети и бременните жени изобщо не режат, за да не родят дете с "подрязани пръсти". Още в навечерието на Вълчите празници жените връзват ножиците с червен конец или ги скриват. Думата "вълк" не се споменава. За вълците се говори с табуизирани определения като: "един душманин", "двамина братя". Най-опасен от всички се счита последният ден от цикъла, посветен на кръвожадния куц вълк - водач на вълчата глутница, наричан Куцулан, Натлапан, Румолан, в отделни селища на страната е известен още като Вълча Богородица.
Последни коментари
преди 7 години 31 седмици
преди 7 години 31 седмици
преди 7 години 31 седмици
преди 7 години 34 седмици
преди 7 години 35 седмици
преди 7 години 35 седмици
преди 7 години 37 седмици
преди 7 години 37 седмици
преди 7 години 39 седмици
преди 7 години 39 седмици