Весела Коледа и Честито Рождество Христово
На този семеен и християнски празник се обръщаме към Вас читателите на www.BreznikOnline.com . Приемете пожеланията ни с мъдрост, размисъл и вяра във Вас и хората около Вас!
Желаем Ви най-искрено здраве, щастие, вълшебни моменти и сбъднати мечти! Макар и тривиално, това са едни от най-големите ценности в живота на хората през всичките времена!
Желаем Ви също много мъдрост, трудолюбие и късмет, както и да бъдете добри към ближните, безмислостни към враговете си, щедри към по-слабите и разумни във всяко едно отношение!
Няколко думи за празника: Рождество Христово, също Коледа, Божик или Божич е един от най-големите църковни празници в християнския свят. На него християните честват рождението на Сина Божий Иисус Христос. Според Евангелието от Лука това станало в град Витлеем, провинция Юдея.
Православните християни честват Рождество Христово наравно тържествено с Великден. При католиците и протестантите Рождество е най-почитаният празник. Рождество Христово е един от 20-те църковни празници в България. Отбелязва се на 25 декември (по григорианския и новоюлианския календар), на 6 януари от арменската църква и на 7 януари (по юлианския календар). В България отново е официален празник с решение на 9-ото Народно събрание от 28 март 1990 г.
Рождество Христово слага начало на ново летоброене. Създателят на новото летоброене, римският монах Дионисий (VI в.) изчислява, че Иисус Христос се родил на 754 г. от основанието на Рим. Рождество Христово е граница във времето и празник на празниците за християните. В ранното християнство празникът Рождество Христово няма устойчива дата. Източните Църкви празнували това събитие на (Богоявление)- 6 януари още по времето на император Константин Велики, преди 336 г. В 3 век Ориген увещава християните да не го празнуват на този ден, като посочва, че на този ден праведният Йов и пророк Еремия скърбяли (Йов 14:4; Еремия 20:14). Църковните отци от 3 и 4 век (св. Иполит, Тертулиан, Йоан Златоуст, Кирил Александрийски, блаж. Августин, Климент Александрийски) посочват 25 декември като исторически по-подходяща дата на Рождество Христово. В Рим Рождество Христово се празнува през втората четвърт на 4 век, в Антиохия в 375 г. Св. Василий Велики въвежда празника в Константинопол в 379 г., по други сведения около 377 г. по заповед на император Аркадий и внушението на св. Йоан Златоуст, а в 430 г. започват да го празнуват в Александрия, в Палестина около 7 век. Арменската църква и досега празнува Рождество Христово на 6 януари. Първата църковна служба на празника се датира от науката в 5 век.
Последни коментари
преди 7 години 46 седмици
преди 7 години 46 седмици
преди 7 години 46 седмици
преди 7 години 50 седмици
преди 7 години 50 седмици
преди 7 години 51 седмици
преди 8 години 6 дни
преди 8 години 6 дни
преди 8 години 2 седмици
преди 8 години 2 седмици